Hol használhatjuk?
A lézeres jelölés segítségével közvetlenül a termékeket (vagy azok alkatrészeit) jelölhetjük többek között a nyomon követhetőség, azonosítás vagy a hamisítás megelőzésének céljából.
Az egészen kis felületekre is a legmagasabb minőségi elvárásoknak megfelelően vihetjük fel a kívánt szöveges vagy képes tartalmakat. Ezek lehetnek 1D-s vagy 2D-s vonalkódok, LOT és batch számok, tanúsítási emblémák vagy éppen logók. A lézeres jelölőket leggyakrabban műanyagok, fémek és nyomtatott áramköri lapok feliratozására használják.
Előnyei
- Magas minőségű és felbontású nyomtatási eredményt nyújt
- Megbízható és hosszú élettartamú rendszerek
- Nagy sebességű gyártósoron is tökéletes jelölést biztosít
- A nehezen elérhető helyeket is könnyedén képes jelölni
- Minimális a fenntartási és karbantartási igénye
- Használatának összköltsége alacsony
- Környezetbarát megoldásnak számít
- Széles felhasználhatósági kör
- Nem rontja a jelölendő termékek minőségét
- A jelöléseket utólag nem lehet eltüntetni
Milyen lézeres jelölési technológiák léteznek?
Az első lézerberendezést az 1960-as években építették, ami hatalmas mérföldkőnek számított az optika területén. Széles körű Ipari alkalmazhatósága gyorsan népszerűvé tette számos területen, így az elektronikában, a gépiparban vagy a szerszám- és járműalkatrész-gyártásban is. Napjaink ipari kihívásaihoz igazodva pedig már a jelöléstechnikai felhasználása is egyre elterjedtebb.
A lézersugaras jelölés valójában gyűjtőfogalom, többféle eljárásmódot takar, így például
- a lézergravírozást, ami mély és maradandó nyomot hagy a jelölendő felületen;
- vagy a lézermaratást, ami kontrasztos, ugyanakkor sekélyebb, felületi jelölést jelent.
A lézergépek típusai
Mielőtt elkezdjük a jelölési munkát, feltétlenül érdemes megvizsgálni, hogy milyen anyagot szeretnénk feliratozni, hiszen ettől függ, hogy melyik típusú lézergéppel lehet a leghatékonyabban elvégezni a feladatot.
A lézeres jelölőket működési hullámhosszuk, illetve technológiai felépítésük szerint több csoportra oszthatjuk. Ezek között a legfőbb különbség abban érhető tetten, hogy milyen módon gerjesztik az elektronokat a jelöléshez szükséges energia eléréséhez. Az ehhez használt anyag lehet gáz vagy szilárd halmazállapotú is – ennek megfelelően különböztetünk meg gáz- és szilárdtestlézereket.
CO2 lézer
Az ipari jelöléstechnikában az egyik legelterjedtebb típus a CO2 lézer, egy folyamatos hullámú (CW) gázlézer. A készülékben található rezonátor közegét egy szén-dioxidot, nitrogént, héliumot és hidrogént is tartalmazó gázkeverékkel töltik ki. Ezt a közeget nagyfeszültségű árammal gerjesztik, aminek következtében lézerfény keletkezik. Ezt a fénynyalábot speciális tükrök és lencsék vezetik a vágás helyére. A CO2 lézerrel előállított lézerfény hullámhossza körülbelül 9-10 mikrométer közé tehető.
Ezzel a típussal elsődlegesen organikus anyagokat jelölhetünk, így többek között papírt, fát vagy éppen bőrt, üveget.
Fiber lézer
A szilárdtestlézerek közé tartozó fiber lézerekben a gerjesztést nagyfeszültségű áram helyett diódák által kibocsátott fénnyel végzik – ezt a folyamatot nevezik optikai pumpálásnak. A fiber lézerekben a tükrök és lencsék helyett optikai szálon vezetik a fénynyalábot a jelölendő felületre, aminek köszönhetően lényegesen kevesebb karbantartást igényel, mint a CO2 berendezések. Működési hullámhosszuk nagyjából 1 mikrométer.
A fiber lézerek leginkább a fémfelületek jelöléséhez bizonyulnak ideális választásnak.
Lézertechnológiai megoldások a Masterprintnél
Cégünk a lézertechnológia terén is a leginnovatívabb berendezéseket kínálja a jelölési feladatok maradéktalan ellátására. Az általunk forgalmazott Panasonic és Hitachi lézergépek változatos felhasználási lehetőségeket, rugalmas integrációt és hosszú távú, megbízható működést szavatolnak még a szélsőségesebb környezeti feltételek mellett is. Az érintőképernyős navigáció pedig problémamentes, könnyű használatot tesz lehetővé.
Ismerje meg kínálatunkat, és kérje ajánlatunkat még ma!