Hol használhatjuk?
A címkézőgépek és fólia felülnyomtatók alkalmazási köre rendkívül széles. A nagyipari gyártási, logisztikai és szállítási folyamatoktól kezdve a kiskereskedelmen át az egészségügyig, illetve a laboratóriumi tevékenységekig számos területen látják el a jelölési feladatokat ezek a berendezések. Elsődlegesen a fogyasztói vagy gyűjtőcsomagolások, termékek feliratozására, raklapok szabvány szerinti vonalkóddal, sorszámmal való ellátására használatosak.
Előnyei
- Kiváló nyomtatási minőség
- Jól látható, kontrasztos nyomat bármilyen felületen
- A nyomat hosszú éveken keresztül megmarad
- Párás, poros vagy egyéb szélsőséges nyomtatási környezetben is használható
- Sokféle alapanyagra nyomtathatunk
- Flexibilis csomagolások feliratozására is alkalmas
A címkézők és fólia felülnyomtatók technológiai sajátosságai
A címkenyomtatók alapvetően kétféle nyomtatási elv szerint működnek: a direkt termál vagy a termál transzfer, azaz hőátviteles technológiát alkalmazzák. A kettő között mindössze annyi a különbség, hogy utóbbi esetében a nyomat egy közönséges anyagra kerül (például etikettpapírra, műanyagra vagy textilre), nem pedig hőérzékeny papírra.
A termál transzfer nyomtatás során egy festékszalag fut végig a nyomtatófej és a címke között. A nyomtatófej felmelegszik, és a festékszalagról a hő hatására átégeti a címkeképet a nyomtatandó felületre. Ezzel a technológiával túlnyomórészt fekete színben nyomtatnak, de akár színes festékszalag is befűzhető a gépekbe. A hőátviteles módszeren belül megkülönböztetünk két nyomtatófej-technológiát: a flathead és a near edge rendszert.
Flathead rendszerű termál nyomtatás
A flathead, vagyis síkfejes nyomtatás volt az első, széles körben elterjedt módszer, amely a hőátviteles technológiát alkalmazta. Ezekben a berendezésekben a nyomtatófej síkban fekszik rá a festékszalagra és a nyomtatandó anyagra, a fűtőelemek pedig a nyomtatófej középpontjában helyezkednek el. Miután elhaladtak az átmelegített fej előtt, a festékszalag és a címke egy ideig még együtt mozog, ezalatt pedig a tinta lehűl és megszilárdul.
A flathead rendszerű nyomtatókban kizárólag fekete festékszalagot használhatunk, az anyaga tekintetében azonban viasz, gyanta és viasz-gyanta szalag is szóba jöhet.
Near edge technológia
A technológia fejlődésével megjelent a near edge rendszer, amely gyorsabb és nagyobb teljesítményt kívánó feladatok ellátására is alkalmas. Ennél a működésmódnál a szétválási idő sokkal rövidebb, mint a síkfejes rendszereknél. Ehhez viszont egy különleges szalagra van szükség, amelyen egy speciális réteg elősegíti a tinta gyors továbbítását. A near edge nyomtatók ugyanakkor színes festékszalagokkal is kompatibilisek.
Fólia felülnyomtatók
A gyártósorokon beépített termál transzfer nyomtatókat nevezik fólia felülnyomtatónak is, amelyekkel általában a termékek rugalmas csomagolásait feliratozzák.
Alkalmazástól függően két különböző gyártási eljárásmód létezik:
- A szakaszos mód. Ebben az esetben a csomagolófólia és a nyomtatófej felváltva mozognak: míg előbbi megáll, az utóbbi a nyomtatási jelre leereszkedik, majd a fólián és festékszalagon haladva végzi a nyomtatást. Ezután felemelkedik, és újra a csomagolófólia mozog.
- A folyamatos mód. Itt a csomagolófólia mozgásában nincs megszakítás – a nyomtatási jelre a festékszalag felgyorsul a fólia sebességére, azután nyomtatófej leereszkedik, és megkezdődik a nyomtatás.
Címkézők és fólia felülnyomtatók a Masterprintnél
Termékkínálatunkban mind a síkfejes, mind a near edge rendszerű címkézőgépek, fólia felülnyomtatók elérhetőek, így nálunk bármilyen iparági kihívásra megtalálja az optimális megoldást. Igény szerint akár komplett konfigurációkat is összeállítunk, legyen az címkéző körállomás vagy robotcella. Kérje személyre szabott ajánlatunkat!